Stjärnprodukten i varje daglig pälsvårdsrutin, Plush Puppy O.M.G, är en färdig pälsvårdsspray som kombinerar aktiva ingredienser för att stöta bort smuts, reda ut tovor, göra borstningen enklare, ta bort hårspray och mycket mer – DET FUNGERAR VERKLIGEN!!
Perfekt att använda för att jämna ut, reda ut trassel, mjuka upp och förbättra pälsglansen. O.M.G har också ett värmeskydd som hjälper till att frizza pälsen. Detta är också en fantastisk produkt för regelbunden borstning eftersom den återfuktar pälsen och minskar stress och pälsförlust.
Dess aktiva ingredienser jämnar ut och skyddar pälsen. En lätt spray av OMG och borstningen gör att produkten fräschar upp pälsen och lämnar den underbar. Det separerar lagret och ger den mest fantastiska finishen. Fantastiskt på att borsta ut knutar och tovor. Det byggs inte upp, blir aldrig trådigt och är helt vattenlösligt.
En lysande färdig allround-spray för pälsvård UTAN att kompromissa med koncentrationen eller Plush Puppys världsomspännande kvalitet! Redo att applicera direkt på pälsen – ingen ytterligare utspädning.
Om du undrar varför vi kallar det O.M.G, kommer
du säkert att förstå när du använder det.
Ett mirakel i en flaska! Finns tillgänglig i färdig eller koncentrerad formulering.
Finns i 3 storlekar: 250 ml, 500 ml med spray. 1000 ml utan spraymunstycke (vanlig kork)
Lämlig för: Plush Puppy OMG färdig grooming spray är idealisk för alla färger och pälstyper, inklusive kortare pälsar.
Användning: Spraya en lätt med Plush Puppy OMG över önskad del av pälsen före och under borstningen. Kan användas på både våt och torr päls.
Ingredienser
Vatten (Aqua), Amodimetikon, Cetrimoniumklorid, Trideceth-12, Doft (Parfum), DMDM Hydantoin, Fenoxetanol

