Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose är ett närande och utredande schampo som hjälper till att öka fukten samtidigt som pälsen eller pälsen mjukas upp något.
Detta schampo rekommenderas starkt för uttorkade pälsar, päls eller fjädrar, särskilt de som är benägna att trassla sig. Det har en lätt mjukgörande effekt och ökar elasticiteten för det naturliga 'flödet' av längre, lockigt eller vågigt hår.
Ett underbart utredningschampo som hjälper till att reda ut hårstrån och skapar en jämnare päls, vilket minskar risken för tovor.
Natural Conditioning Shampoo är mycket effektivt på långhårs raser. Det är ett utmärkt mjukgörande och balsamerande schampo som också ger strålande glans.
Perfekt för pälsar som behöver extra skydd, återfuktning och förbättrad kondition.
Detta schampo är utvunnet från ekologiska källor med starkt fokus på nattljussextrakt för att främja hud- och hårregeneration.
Nattljussextrakt är rikt på omega fettsyror. Dessa fettsyror bekämpar oxidativ stress, minskar hudinflammation, näringsbrist och miljöskador som solexponering.
Som med alla schampon, var försiktig så att du inte kommer nära eller in i ögonen. Använd Plush Puppy Let's Face It no tear formula shampoo för att rengöra ansikten.
Lämpligt: Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo är idealiskt för alla färger och pälstyper som vill öka mjukheten och elasticiteten. Den kommer att balsamera och återfukta lager som är torra, grova eller för trådiga eftersom det har en lätt mjukgörande effekt på pälsens struktur. Mycket effektiv på raser med långa pälsar för att ge glans och hjälpa till att reda ut tovor.
Användning: Fukta noggrant och massera tills det löddrar, skölj sedan noggrant.
Utspädningsgrad: 1:5 (1 del schampo till 5 delar vatten) eller upp till 1:10
Ingredienser
Vatten (Aqua), natriumlaurethsulfat, MEA-laurylsulfat, glycerin, cocamid DEA, PEG-12 dimetikon, Oenothera biennis fröextrakt, tetrasodium EDTA, laurylbetain, acetamid MEA, laktamid MEA, citronsyra, natriumklorid, doft (Parfum), DMDM Hydantoin, alfa-isometyljonon, bensylsalicyl, butylfenylmetylpropion, citonellol, eugenol, hexylcinnal, hydroxyisohexyl-3-cyklohexen-karboxaldehyd, linalool

